معرفی شیعه

من بيشتردنبال متن تحقيقي وتعريفي هستم كه بشه شيعه رو به شكل درست به ديگران معرفي كرد،مثلابه غيرمسلمان،خواهشمندم اگه مطلبي برام قرارداديدحتمابامنبع باشه،باسپاس فراوان

معناي شيعه:
قبل از هر چيز لازم است مختصري شيعه را تعريف كنيم و ببينيم شيعه به چه معناست؟ واژه شيعه در لغت به معناي پيرو است و از نظر كلامي و اعتقادي , شيعه به كسي گفته مي شود كه اولين خليفه و جانشين پيامبر(ص) را علي (ع) بداند. شيعه بودن بعد از مسلمان بودن است. مسلمان, يعني كسي كه اصل توحيد معتقد است و شيعه, يعني كسي كه علاوه بر اعتقاد به توحيد، به اصل ولايت نيز اعتقاد دارد.بنابراين شيعه در معناي عام و مصداق كامل آن, يعني كسي كه اهل ولايت و تابع ولايت اولياي خدا است، اعم از ولايت پيامبر و امامان و ولايت امام زمان و ولايت فقيه در عصر غيبت. شيعه يعني كسي كه در مسير توحيد و خدايي شدن خود، سرپرست دارد و سرپرست او اولياي معصوم و عادل خداوند هستند.
شيعه در عمل:
در اصطلاح اخلاقي و عملي، شيعه علي (ع) بودن به معني پيرو آن حضرت بودن است، يعني اين كه انسان شيوه زندگي و رفتار و اخلاق خود را بر اساس زندگي علي (ع) تنظيم نمايد، يعني آن حضرت و اولاد طاهرينش را عملا راهنما و الگوي زندگي خويش قرار دهد و بكوشد تا كيفيات نفساني، اخلاقي و همچنين ظواهر زندگي خود را به كيفيات زندگي و كمالات آن حضرات (ع) نزديك نمايد، يعني اين كه انسان در زندگي فردي و اجتماعي اش و همچنين در زندگي طبيعي و معنوي، پايش را جاي پاي آن اوليائ معصوم (ع ) بگذارد و شيعه و دنباله رو ايشان باشد. نكته قابل توجه اين است كه اين دنباله روي و همانند سازي، بدون محبت، عشق، دلبستگي و ارادت قلبي به ايشان هرگز ميسر نمي باشد و از لوازم بسيار ضروري و اساسي شيعه بودن، محبت و علاقه قلبي به ايشان است.البته همان طور كه گفتيم از نشانه هاي شيعه واقعي، پيرو اهل بيت (ع) بودن است، و راه اهل بيت (ع) نيز همان راه قرآن است. لذا در كلام خداوند متعال و ائمه (ع) مي توان خصوصياتي را براي شيعه واقعي جست كه با عمل به آنها مي توان رضايت الهي و ائمه(ع) را كسب كرد. از نظر عملي و رفتاري مي توان خصوصيات شيعه واقعى را در يك كلمه تقوا و كار براى خداوند دانست كه قرآن مى فرمايد: إِنَّما أَعِظُكُمْ بِواحِدَةٍ أَنْ تَقُومُوا لِلَّهِ - همانا شما را يك موعظه مى كنم و آن اين است كه براى خدا قيام و كار كنيد. همچنين مى فرمايد: إِنَّما يَتَقَبَّلُ اَللَّهُ مِنَ اَلْمُتَّقِينَ- خداوند فقط از متقين قبول مى كند.
اما م صادق(ع) شيعه واقعى را چنين معرفى مى كنند: شيعتنا اهل الورع والاجتهاد و اهل الوفاء والامانة و اهل الزهد والعباده، اصحاب احدى و خمسين ركعة فى اليوم والليلة، القائمون بالليل، الصائمون بالنهار، يزكون اموالهم و يحجون البيت و يجتنبون كل محرم- شيعيان ما اهل پارسايى و سخت كوشى [در عبادت ] هستند، اهل وفادارى و امانت دارى اند. اهل زهد و عبادت اند. آنانند كه در شبانه روز 51 ركعت نماز مى گذارند. شب ها را به عبادت سپرى مى كنند و روزها را به روزه دارى. زكات اموال خود را مى پردازند و به حج مى روند و از هر حرامى دورى مى كنند .[1]امام باقر(ع) نيز فرموده اند: ما شيعتنا الا من اتقى اللَّه و اطاعه و ما كانوا يعرفون الا بالتواضع والتخشع واداء الامانه و كثرة ذكراللَّه- شيعه ما كسى نيست مگر آن كه از خدا بترسد و او را فرمان برد؛ آنان جز با فروتنى و خاكسارى و امانت دارى و بسيارى ياد خدا شناخته نمى شوند.[2] پس راه شيعه واقعي شدن چيزي نيست مگر رعايت تقواي اللهي و پيروي از ائمه معصومين ع در سختي ها و آساني ها و در غم و شادي ها است. در مورد شيعه شناسي، كتب زير را توصيه مي كنيم:
ـ حق جو و حق شناس، علّامه سيّد شرف الدين عاملي.[3]
ـ آنگاه هدايت شدم، دكتر محمّد تيجاني. [4]
ـ اهل سنّت واقعي، دكتر محمّد تيجاني
-از آگاهان بپرسيد، دكتر محمّد تيجاني
- همراه با راستگويان، دكتر محمّد تيجاني
ـ راه نجات، دكتر محمّد تيجاني
ـ اوّل مظلوم عالم، دكتر محمّد تيجاني
ـ امامت در بينش اسلامي، علي ربّاني گلپايگاني
- شيعه پاسخ مي گويد، آية الله ناصر مكارم شيرازي
- راهنماي حقيقت، آية الله جعفر سبحاني
- شيعه پاسخ مي دهد، آية الله جعفر سبحاني
- پاسخ جوانان شيعه به شبهات وهّابي ها، رضا استادي
ـ در آمدي بر شيعه شناسي ، علي ربّاني گلپايگاني
ـ شيعه در اسلام، علّامه سيدمحمدحسين طباطبايي
- اين است شيعه: تحقيقي درباره شيعه ، باقر شريف القرشي
ـ باورهاي شيعي: بازكاوي عقايد شيعه در منابع اهل سنت ، نادعلي صالحي
ـ تاريخ شيعه ، محمدحسين مظفر، ترجمه سيدمحمدباقر حجتي
 

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار، ج 68، ص 167 - ميزان الحكمه، حديث 9931
[2] تحف العقول، ص 295 - ميزان الحكمه، حديث 9933
[3] اين كتاب، مباحثه ي رئيس دانشگاه الازهر مصر ـ بزرگترين و معروفترين حوزه ي علميّه ي اهل سنّت ـ با يك عالم شيعي است
[4] دكتر تيجاني، اهل تونس، قبلاً سنّي مذهب بود كه در طيّ تحقيقاتي، به مذهب شيعه مشرّف شد. اين كتاب، شرح ماجراي شيعه شدن اوست

Tags: