وهابیت و ذهبی

small_0001.png
شمس الدین محمد بن احمد بن عثمان ذهبی(م 748هـ.ق) نیز از علما و اکابر اهل تسنن می‌باشد و از جمله علمایی است که به شدت "ابن تیمیه" و نظرات او را رد کرده است؛ چنان چه می‌گوید: " ... من بسیار در بررسی احوال او زحمت کشیدم و درباره او به این نتیجه رسیدم که علت کنار گذاشتن او بین اهل مصر و شام و تنفّر مردم از او و سرزنش و تکذیب و تکفیر او به جهت تکبر و خودخواهی و شدت علاقه به رهبری علما و توهین نسبت به بزرگان بوده است... . (بیان زغل العلم و الطلب، ص 17 – 18)"

ذهبی درباره ابداعات عقیدتی و فكری ابن تیمیه ردیه می‌نویسد و او را به توبه فرا می‌خواند؛ احادیث بسیاری نیز در مناقب امیرالمؤمنین علیه السلام نقل می‌کند، مثل حدیث منزلت و حدیث: «لا یحبك الا مؤمن و لا یبغضك الا منافق - ای علی غیر از مؤمن كسی تو را دوست نمی دارد و غیر منافق كسی با تو دشمنی نمی‌كند»، اما در عین حال در نقل برخی از احادیث، جانب حفظ حرمت خلفای یپشین را نیز رعایت کرده و با احتیاط نقل می‌کند.

مرحوم آیت الله مرعشی نجفی در كتاب احقاق الحق ده‌ها روایت كه در مورد فضایل امام علی علیه السلام از زبان پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله و سلم ـ نقل شده را از كتاب های ذهبی نقل می كند هم چون نزول آیه تطهیر در شأن اهل بیت ـ علیهم السلام ـ و اینكه امام علی علیه السلام جزء اهل پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله و سلم بوده است و ... (ذهبی، شمس الدین، تاریخ الاسلام، بیروت، دارالکتاب العربی، 1413ق، ج3، ص44)

این که شمس الدین ذهبی، معروف به «امام ذهبی»، بخاری را "لین الحدیث" گفته باشد، نمی‌دانیم، اما ذیل برخی از احادیث منقول از بخاری گفته است که «هذا من أوهام البخاری – این از اوهام بخاری است« (تاریخ الاسلام [سال 100] ص 112)

ذهبی از علماء بزرگ اهل سنت می گوید: دعا نزد قبر ابوشعیب واسطی از علماء اهل سنت مستجاب است.تاریخ الاسلام للذهبی،ج6،ص759 ط دار الغرب الاسلامی
آیا وهابیت ذهبی را هم مشرک و قبرپرست و دعوت کننده به شرک و اهل بدعت خواهند خواند یا فقط شیعیان را مشرک می دانند؟

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
10 + 10 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .