ولادت و عروج مسیح

بیان قرآن در مورد ولادت حضرت مسیح (علیه السلام) بدون پدر و همچنین عروج ایشان چیست؟

خداوند در آیه 59 سوره «آل عمران» به خوبى پاسخ این سؤال را داده است.
«مثل عیسى نزد خدا همچون مثل آدم است که او را از خاک آفرید، سپس به او فرمود: موجود باش، او نیز بلافاصله موجود شد» (إنَّ مَثَلَ عیسى عِندَاللهِ کَمَثَلِ آدَمَ خَلَقَهُ مِنْ تُراب ثُمَّ قَالُ لَهُ کُنْ فَیَکُونَ).
خداوند با این استدلال کوتاه و روشن، به ادعاى آنها که بدون پدر بودن حضرت مسیح(علیه السلام) را دلیل بر فرزندى او نسبت به خدا مى داشتند پاسخ مى گوید که اگر مسیح بدون پدر به دنیا آمد، جاى تعجب نیست، و دلیل به فرزندى خدا یا عین خدا بودن نمى باشد; زیرا موضوع آفرینش آدم(علیه السلام)، از این هم شگفت انگیزتر بود، او بدون پدر و مادر به دنیا آمد، سپس به غافلان مى فهماند: هر کارى در برابر اراده حق، سهل و آسان است تنها کافى است بفرماید: «موجود باش! آن هم موجود مى شود»!(تفسیر نمونه، جلد 2، صفحه 669.)

عروج حضرت عیسی علیه السلام
آنچه از اناجیل استفاده می شود به صلیب کشیده شدن حضرت عیسی(ع) است و اینکه ایشان عروج نکرده است. قرآن كريم در اين مورد مى‏فرمايد: إِذْ قالَ اَللَّهُ يا عِيسى‏ إِنِّي مُتَوَفِّيكَ وَ رافِعُكَ إِلَيَّ وَ مُطَهِّرُكَ مِنَ اَلَّذِينَ كَفَرُوا...؛ (به ياد آوريد) هنگامى را كه خدا به عيسى(ع) فرمود «من تو را برمى‏گيرم و به سوى خود، بالا مى‏برم و تو را از كسانى كه كافر شدند پاك مى‏سازم و...»، (آيه 55 سوره آل عمران). معروف در ميان مفسران اسلام، به استناد آيه 157 سوره نساء اين است كه مسيح(ع) هرگز كشته نشد. و از توطئه‏اى كه يهود با همكارى بعضى از مسيحيان خيانتكار براى او چيده بودند رهايى يافت و خداوند او را به آسمان برد. وَ ما قَتَلُوهُ وَ ما صَلَبُوهُ وَ لكِنْ شُبِّهَ لَهُمْ...(سوره نساء آيه 157) بنابراين غيبت عيسى(ع) و عروج آن حضرت به آسمان بخاطر جريان توطئه قتل عيسى(ع) توسط يهوديان بود كه خداى سبحان حضرت عيسى(ع) را با عروج دادن به آسمان از دست يهوديان نجات داد. و جريان قتل و به صليب كشيدن حضرت عيسى(ع) نيز از نظر قرآن درست نمى‏ باشد چنانكه آيات 55 و 157 سوره آل عمران و سوره نساء صراحتاً اين موضوع را متذكر شده است. براى آگاهى بيشتر ر.ك: 1. تاريخ اديان و مذاهب جهان، مبلّغى آبادانى، صص 723 - 727 2. درآمدى بر تاريخ و كلام مسيحيت، محمدرضا زيبايى‏نژاد 3. اديان بزرگ جهان، حسين توفيقى‏