دین و مذهب

علل شكل گيرى فرقه ها

راز پيدايش فرقه هاى مختلف در اسلام و ديگر اديان چيست؟

n00189874-b_1_0.gifتقريبا تمامى اديان در درون خود، فرقه ها، شاخه ها و گرايش هاى گوناگون و متفاوتى دارند. اين مسئله علل مختلفى دارد كه برخى از آنها عبارتند از:
1. ضعف فكرى

حقانيت شيعه

لطفاً بطور عقلي و منطقي و مستدل حقانيت مذهب شيعه اماميه را اثبات فرماييد.

اختلاف اساسي اهل سنّت واقعي (شيعه) و اهل سنّت رايج ، در بحث خلافت رسول خدا (ص) مي باشد كه چنين كسي را متكلّمين هر دو مذهب ، امام مي گويند. پس در چنين موردي كه هر دو گروه ، استدلالاتي بر ادّعاي خود دارند بايد سراغ عقل رفت و از عقل خواست كه بين اين استدلالها قضاوت عادلانه كند.

شاخص هاي حقانيت

شاخص هاي حقانيت چيست وچگونه مي توان حقانيت ودرستي يك دين را باز شناخت؟

شاخص هاى اساسى حقانيت يك دين چهار چيز است:
1. بنياد الهى‏ اصل الهى بودن يك دين از راه هاى زير قابل بررسى است:

تفاوت شيعيان و اهل سنت

دلايل متفاوت بودن آداب شيعيان با اهل سنت با وجود يكسان بودن پيامبر چيست؟

سني و شيعه در اصل اعتقاد به توحيد و نبوت و معاد و قرآن و كعبه و وجوب نماز و روزه و زكات و بقيه فروع دين و در بسياري از احكام و محرمات مانند حرمت قمار و شراب و دروغ و غيبت و... وحدت نظر دارند. اما در مسائل جزئي و امور عبادي مانند نحوه وضو گرفتن، نحوه نماز خواندن و...اختلاف نظر دارند كه همه به مبناي كلامي واعتقادي بر مي گردد .

نماز اهل سنت و شیعه

سلام.چرااهل تسنن با دست بسته نماز ميخوانند و اهل تشيع با دست باز؟

براي روشن شدن مطلب به اين نكات توجه كنيد:يكي از مهمترين اختلافاتي كه بين شيعه و اهل سنت در نحوه نماز خواندن وجود دارد در باز و بسته بودن دست در حين نماز است در اين رابطه بايد گفت كه نمازي كه شيعيان مي خوانند كاملا شبيه نمازي است كه پيامبر گرامي اسلام (صلي الله عليه و آله ) مي خواند و به اين مطلب حتي در كتب معروف اهل سنت هم اذعان شده است. براي نمونه به اين مورد توجه كنيد:

فراوانی ادیان

چرا اين همه بي شمار دين و مذهب در جهان وجود دارد مگر نبايد فقط دين هاي خدايي باشند ريشه ي اديان ديگه از كجا منشات مي گيرند؟ مثل در بودا كه اعتقاد به چرخه ي زندگي دارند همين طوري اعتقاد دارند يعني دليل محكمي ندارند؟

با توجّه به آيات قرآن، خداوند متعال يقيناً غير از اسلام دين ديگري نيز نازل نكرده است؟! از منظر قرآن، دين تمام انبياء يكي آن هم اسلام بوده؛ يعني دين يكي است و همه ي انبياء نيز آمده اند براي ابلاغ و حفظ و تبيين همان دين. لذا اگر امروزه صدها دين وجود دارد، اينها را خدا نازل نكرده بلكه همه را بشر ساخته است. مثلاً هندوها ابداً دين خودشان را دين نازل شده از سوي خدا نمي دانند.

روش مسلمان شدن

اينجانب ميخواهم مسلمان شوم نميدونم چگونه به دين اسلام مشرف شوم لطفا راهنمايي نماييد.

small_images (93).jpgبراي مسلمان شدن كافي است بگوييد: «اشهد انْ لا اله الّا الله و اشهد انّ محمّداً رسولُ الله» و اگر اضافه كنيد: « و اشهدُ انّ عليّاً و ابنائه المعصومينَ حججُ الله و اوصياءُ رسولِ الله و خلفائه» مي شويد مسلمان شيعه مذهب.

تفاوت روز تعطیل هفته

بنام خدا سلام چرا روز تعطيل هفته مسلمان جمعه كليميان شنبه و مسيحيان يك شنبه است؟

3003.jpgدر علوم عقلي مثل فلسفه ، اصل نانوشته اي وجود دارد كه مي گويد: « هر اعتباري در ظرف اعتبار خويش حقيقي مي نمايد.» يعني برخي امور ، اگر چه اعتباري هستند ولي اعتبار آنها بي علّت نيست و عاملي سبب آن امر اعتباري بوده است. لذا چنان اعتباري ، اگرچه حقيقت نيست ولي بر مسند حقيقت تکيه کرده ، به گونه اي که گريزي از آن نيست.

بهشتیان و جهنمیان

با سلام ايا فقط مسلمانان و شيعيان به بهشت ميروند؟ مردم بقيه اديان جهنمي هستند؟

3002.jpgقرآن و روايات به طور صريح اعلام مى‏دارد كه تنها اسلام و تشيع كه همان حقيقت اسلام ناب است از افراد پذيرفته مى‏شود و اين به معناى آن نيست كه همه شيعيان اسمى وارد بهشت مى‏شوند؛

نماز در مسیحیت و یهودیت

ادله اثبات نماز در دين يهود ومسيحيت در قران را بیان کنید؟

3000.jpgنماز كه نوعي عبادت و پرستش و ارتباط ویژه با آفریدگار جهان و انسان است در ادیان پیشین نیز وجود داشت، اما کیفیت آن درادیان مختلف متفاوت بوده است و صورت کاملی از چگونگی آن در هر دینی در دست نیست. آنچه مسلم است مراسمی به عنوان عبادت و پرستش در کلیه ادیان وجود داشته و دارد.

پیدایش فرقه های اسلامی

تعداد مذاهب اسلام چند فرقه مي باشد و هر مذهب چگونه شكل گرفته است و اسلام كه فقط يك شاخه بوده به چه دلايلي به فرقه هاي مختلف تبديل شده است؟ براي اطلاعات بيشتر به چه كتابي مراجعه نمايم.

3004.jpgفرق ومذاهب اسلامي ابتدا به دو گروه شيعه و سني است و هر يك ريز شاخه هايي دارند و عدد شماري آنها اعتباري است ولذا نمي توان عدد معيني را تعيين كرد .منشأ اختلاف در دين اسلام و پديد آمدن فرقه ‏هاى مختلف مى‏تواند دلايل گوناگونى داشته باشد؛

فرقه های اهل سنت

وجه تشابه و فرق شافعي و حنبلي، جعفري و مالكي و زيدي در چيست؟براي شناخت فرقه ها چه منابع مطالعاتي را پيشنهاد مي كنيد؟

3005.jpgزيدي و جعفري از فِرَق تشيع محسوب مي شوند اما شافعي، حنبلي و مالكي از مذاهب فقهي اهل سنت هستند و در نقطه مقابل تشيع قرار دارند. اختلافات خود اين مذاهب در مسائل عقيدتي و احكام زياد است براي اطلاع از آنها مي توانيد به كتابهايي كه در اين زمينه نوشته شده رجوع نماييد.

نذر در اسلام و سایر ادیان

با سلام نذر دردين اسلام با ادياني مانند مسيح، يهود، زرتشت چه تفاوتي دارد؟ لطفا كتابي در اين رابطه معرفي كنيد.

3001.jpgنذر به لحاظ ديرينه شناسي داراي پيشينه بسيار زيادي در تاريخ زندگي انسان است. همواره انسان در طول تاريخ براي رسيدن به خواسته هايش از اين ابزار سود جسته و با نذر نمودن سعي نموده تا رضايت معبود خويش را در جهت تأمين نيازهايش جلب نمايد.

جايگاه عقل در ادیان

جايگاه عقل درسايرمذاهب اسلامي واديان ديگرچگونه است؟

3006.jpgدر پاسخ به سوال شما مطالب زير در رابطه با جايگاه عقل در ميان برخي از اقوام و كفار و اديان ديگر خدمتتان ارائه مي شود. در آيات فراواني از قرآن تصريح شده كه عدّه اي از مردم اهل تعقّل نيستند.

افراد بی اعتقاد به پيامبر و امامان

به تازگي افرادي پيدا شدند كه فقط خدا را قبول دارند نه به پيامبر و نه به امامان عقيد دارند و می گویند آنها فوت كرده اند، آيا اين دسته افراد فرقه اي جديداند.

Din02.jpg
اگر منظور از اين شعار، انكار هدايتگري انبياء و ائمه(ع) است، چنين شعاري قطعاً كفر است و شعار فرقه وهابيت است و ممكن است اقوام شما ناخواسته اين شعار را مطرح كرده باشد. اين شعار برخلاف آيات قرآن است.

تعارض بین علم و دین

تعارض بین علم و دین چگونه است؟

علم داراى معانى گوناگون است و ابتدا بايد ديد كدام معناى از علم مورد سؤال است. در اين‏جا به برخى از معانى آن اشاره مى‏شود: 1- علم به معناى قطع، اين معنا مسلماً مورد بحث نمى‏باشد. 2- علم به معناى آگاهى قطعى و مطابق با واقع، علم به اين معنا هرگز با دين تعارض ندارد. 3- علم به معناى مطلق آگاهى (Knowledge).

نداشتن اعتقاد به روح

افرادي كه جزو هيچ دين و فرقه ايي نيستند وچيزي را نميپرستند به روح اعتقاد دارند؟

افرادي كه جزو هيچ دين و فرقه اي نيستند و چيزي را نمي پرستند به روح اعتقاد ندارند و در واقع ماترياليست هستند.
در رابطه با روح سه ديدگاه وجود دارد:
1- نظريه ماترياليستى: روح جسمانية الحدوث و جسمانية البقاء است. در اين نگرش وجود روح مجرد انسانى به كلى نفى شده و حركات حياتى آن به فعل و انفعالات فيزيكى شيميايى تفسير گرديده ‏است. چنين تفسيرى داراى اشكالات زيادى است و الهيون بطلان آن را با دلايل محكمى ثابت كرده‏ اند.

منابع مطالعاتی تحقیق در دین

براي شروع تحقيق در مورد دين از چه كتابهايي ميتوان استفاده كرد؟(لطفا كتابها مناسب سن دبيرستان باشه)

براي هر مسلمان ازجمله شما لازم است از ابعاد سه گانه دين يعني اعتقادات,اخلاق,واحكام اطلاعات كافي ومفيدي داشته با شد تا به وسيله آنها بتواند به اهداف متعالي دين دست پيدا كند.