تشيع

معرفی شیعه

من بيشتردنبال متن تحقيقي وتعريفي هستم كه بشه شيعه رو به شكل درست به ديگران معرفي كرد،مثلابه غيرمسلمان،خواهشمندم اگه مطلبي برام قرارداديدحتمابامنبع باشه،باسپاس فراوان

معناي شيعه:
قبل از هر چيز لازم است مختصري شيعه را تعريف كنيم و ببينيم شيعه به چه معناست؟ واژه شيعه در لغت به معناي پيرو است و از نظر كلامي و اعتقادي , شيعه به كسي گفته مي شود كه اولين خليفه و جانشين پيامبر(ص) را علي (ع) بداند. شيعه بودن بعد از مسلمان بودن است. مسلمان, يعني كسي كه اصل توحيد معتقد است و شيعه, يعني كسي كه علاوه بر اعتقاد به توحيد، به اصل ولايت نيز اعتقاد دارد.

اولين گروه منشعب از شيعه

اولين گروه منشعب از شيعه چه بود؟

نخستين فرقه اي كه از مذهب شيعه منشعب شد كيسانيه است ؛ كه پيروان مختار ثقفي هستند و از آنجا كه مختار در آغاز كيسان نام داشت ، كيسانيه ناميده شدند. اينها معتقدند كه محمد بن حنفيه(فرزند امام علي(ع)) نيز امام است. گروهي از آنها او را امام بعد از علي(ع) مي دانند و برخي ديگر او را امام بعد از امام حسين(ع) مي شناسند.

روش عزاداری

عزادارى براى امام حسين تا چه اندازه مجاز است؟

با توجه به حكمت عزادارى بر اهل بيت (علیهم السلام)  ـ به خصوص امام حسين (علیه السلام)  ـ حدّ عزادارى را شرع و عقلاء تعيين مى كنند. اگر عزادارى در شيوه هايى اجرا شود كه شور را بر شعور غالب سازد و به نوعى موجب انحراف از فلسفه عزادارى گردد؛ خارج از حدود عزادارى مشروع، مقبول، موجّه و معقول است. اگر قالب هاى عزادارى به گونه اى باشد كه عقلاى جامعه، آن را تقبيح كرده، آن را موجب وهن مذهب و آموزه هاى اصلى عاشورا مى دانند، قطعا حدّ غيرمجاز عزادارى خواهد بود.

نظر شيعه در مورد تناسخ

نظر شيعه راجب تناسخ چيست؟

tanasokh.jpg
يكى از مباحث سنگين علمى، مسأله «تناسخ» است. تناسخ دو قسم است:
1 . تناسخ مُلكى؛ به اين معنا كه نفس آدمى با رها كردن بدن مادى خود، به بدن مادى ديگرى وارد شود.

تعريف شيعه و اقسام آن

مقاله يا سايت درباره تعريف شيعه و اقسام آن معرفي كنيد؟

shie.jpg

مذهب فردوسي

مذهب فردوسي چه مذهبی بوده است؟

Ferdosi.jpg

مذهب ابو علي سينا

مذهب ابو علي سينا چه مذهبی بوده است؟

buali.jpg

منابعی در نقد و اثبات بطلان زيديه و اسماعيليه و ساير فرق شيعه

كتبي در نقد و اثبات بطلان زيديه و اسماعيليه و ساير فرق شيعه معرفي كنيد؟

ابتدا مطالب مفيدي در رابطه با فرق شيعه خدمتتان ارائه مي شود، در انتها منابعي جهت مطالعه تقديم مي شود.:

توقف ياران امامان و عدم رجوع به امام بعدی

چرا گاهي برخي از ياران امامان دچار انحراف شده و بر يك امام متوقف مي شدند و امام بعدي را قبول نمي كردند مثل واقفيه?

در روايتي كه شيعه و سني از پيامبر اكرم(ص) نقل كرده اند آمده است: «ان امتي ستفرق بعدي علي ثلاث و سبعين فرقه، فرقه منها ناجيه و اثنتان و سبعون في النار؛ به زودي امت من به هفتاد و سه فرقه متفرق مي شوند كه يك فرقه نجات يافته و هفتاد و دو فرقه در آتشند» (شيخ صدوق، الخصال، ص 584 ؛ المتقي المهذي، كنز العمال، ج 11، ص 114 ؛ ابن عساكر، تاريخ مدينه دمشقي، ج 32، ج 32، ص 37 با كمي اختلاف در عبارات).

تاریخ مذهب تشيع

مذهب تشيع از چه زمانی به وجود آمده است؟

نحوه پيدايش مذهب تشيع:
آنچه بر حسب تحقيقات علمي، به دور از عواطف تقليدي و احساسات مذهبي به دست آمده، اين است كه شيعه در زمان رسول خدا‏(ص) به وجود آمده است و ايشان اوّل كسي هستند كه اين بذر را نشانده، پرورش داده و در تمام مراحل زندگي‌شان مواظب آن بوده‌اند. اينك چند حديث از رسول خدا(ص) مي آوريم:

اعتقادات شيخيه

فرقه شيخيه چه اشكالاتي در اعتقادات خود دارند و با اين كه 12 امامي هستند مشكل اعتقاد امامت آنان چيست؟

شيخى‏گرى، نوعى انشعاب از تشيع است كه در قرن دوازدهم هجرى پديد آمد. بنيان‏گذار آن شيخ احمد احسائى است. وى كه در زمان فتحعلى‏ شاه در كربلا مى ‏زيست، ذاتاً مرد تيزهوش و زبان‏دارى بوده و شاگردان زيادى هم داشت كه در ايران و عراق و جنوب عربستان بسيار معروف شدند. شيخ احمد احسائى، از آنجا كه هم به تشيع دلبستگى داشت و هم به فلسفه يونان و نمى‏ توانست از يكى بريده و به ديگرى بپيوندد، راهى تازه و چاره اي نو انديشيد و سرانجام تغييرات و دگرگونى‏ هايى در تشيع پديد آورد و آن را در قالب‏هايى عنوان نمود كه باعث خشم شيعيان گرديد. بعضى از ديدگاه‏هاى منسوب به او و طرفدارانش چنين است: 1.

فرق متفاوت در شيعه

چرا شيعه به فرق متفاوتي تقسيم شده است وكدامين انها براساس اسناد وشواهدي همچون قران برحق است؟

براي اثبات حقانيت مذهب شيعه دوازده امامي دلايل منطقي و متقن فراواني وجود دارد، براهين موجود را مي‏توان به سه دسته كلي تقسيم نمود: 1. براهين عقلي، 2. دلايل قرآني، 3. روايات پيامبر اكرم(ص).
طبيعي است گستردگي هر يك از اين استدلالات، مطالعه كتاب هاي متعددي را مي‏طلبد و در اين مختصر امكان بحث از آنها نيست؛ ليكن اختصارا به اين برهان اشاره مي‏گردد:
يك. از ديدگاه قرآن:

منابع مطالعاتی تشیع

منابعی جهت آشنایی و مطالعه با شیعه می خواستم؟

در آمدي بر شيعه شناسي، علي ربّاني گلپايگاني
شيعه در اسلام، سيدمحمدحسين طباطبايي
اين است شيعه، تحقيقي درباره شيعه، باقر شريف القرشي
باورهاي شيعي، بازكاوي عقايد شيعه در منابع اهل سنت، نادعلي صالحي
تاريخ شيعه، محمدحسين مظفر، ترجمه سيدمحمدباقر حجتي

واژه و مفهوم شيعه

در مورد واژه و مفهوم شيعه مقداری اطلاعات می خواستم؟

لفظ شيعه به كساني اطلاق مي گردد كه قائل به خلافت بلافصل امام علي (ع) باشند. شيخ مفيد در كتاب اوائل المقالات ص42 فرموده اند: « لفظ شيعه به كساني گفته مي شود كه به امامت و خلافت بلافصل علي(ع) معتقدند و بر اين عقيده اند كه امامت او از طريق نصّ جلي يا خفي ثابت شده است و امامت ، حق او و حقّ فرزندان اوست».
بر اين اساس فرقه هايي چون كيسانيّه ، زيديّه ، اسماعليّه ، فطحيه ، ناووسيه و شيعه جعفري و ... همگي شيعه ي علي (ع) مي باشند ؛ يعني امامت و خلافت بلافصل او را قبول دارند ؛ امّا در امامان بعد از علي (ع) دچار اختلافاتي مي باشند.

اثبات عقلاني ولايت حضرت علي (ع) در غدير خم

اثبات عقلاني ولايت حضرت علي (ع) در غدير خم؟

ابتدا بايد دقت شود كه مسئله‌ي ولايت امير المومنين در غدير خم امري انتصابي از جانب حق تعالي مي‌باشد و امر انتصاب نيز به وسيله‌ي «نقل» به ديگران ابلاغ و اطلاع‌رساني مي‌شود. لذا در مبحث اثبات ولايت حضرت در غدير خم و يا مصدايق آن، اگر چه دلايل عقلي نيز وجود دارد، اما اين اصرار را نپذيريد كه حتماً از طريق غير نقلي به اثبات رسد. چرا كه اين ترفندي براي كم‌رنگ كردن نقش حديث غديرخم كه مستند اهل تشيع و تسنن است مي باشد.
به هر حال براي اثبات عقلاني ولايت اميرالمومنين علي عليه السلام در غدير خم توجه شما را به ماجرايي جالب دعوت مي كنم كه در آن به خوبي اين امر اثبات شده است:

فرق اصولی و اخباری

امهات موارد اختلاف اصوليها و اخباريها در چيست؟ حرف كدام فرقه به واقعيت نزديكتر است؟ شهورترين علماي هر كدام از دو فرقه كدام است؟

پاسخ: اصوليّه همين فقهاي امروزي شيعه را مي گويند كه فقهشان مبتني بر علم اصول فقه مي باشد. اين سبك فقاهت در مقابل فقه اخباريون قرار دارد كه اعتنايي به علم اصول فقه ندارند و به ظواهر روايات عمل مي نمايند و اجتهاد دردين را جايز نمي دانند.

شيعيان اخباري

دلايل ارتداد شيعيان اخباري چيست؟

شيعيان اخباري مرتد نيستند.

ریشه و تاریخ شيعه

ریشه و تاریخ شيعه چيست؟

شيعه از زمان طلوع تاريخ اسلام، در زندگي سياسي و ديني مسلمانان ظاهر شد، شعار محبّت و دوستي اهل بيت نبوّت(ع) را سرداد و اهداف آنها را هدف و اساس زندگي و عقيدة خود قرار داد. از اين رو ايماني آورد كه هيچ‏گاه شك به آن راه نيافت؛ زيرا اهل‏بيت(ع) نسبت به ديگران به محلّ و مقام پيامبر(ص) نزديك‏تر و شايسته‏تر بودند. سيد عترت طاهره، امام اميرمؤمنين‏(ع)، وصيّ رسول، باب مدينة علم و خازن حكمت او بود، امامان پاك(ع) بعد از او، اوصياي رسول‏ خدا(ص)، پيشوايان امت و مبلّغ رسالت او بودند.

ویژگی های تشیع

زيبايي تشيع از ديدگاه عقلاني چيست؟

علويان سوريه و ترکیه

اعتقاد علوي هاي تركيه و سوريه چيست؟ آيا انشعابي از شيعه هستند؟ چه قدر جمعيت دارند؟

هویت فرهنگی ملی علویان، ترک و عرب و یا کرد است. علویان از یک گروه هم نژاد نیستند؛ آنها شکاف های زبانی و ارزشی دارند. چهارگروه زبانی مختلف در میان آنها یافت می شود. ترکی ،عربی ،زازا و کرمانجی که دو تای آخری جزو ساختار زبانی فارسی و کردی هستند. هویت ،عمیقاً با زبان مادری هر گروه پیوند خورده است . این واقعیت ، فقدان کامل همکاری یا ارتباطات همه جانبه را در پی دارد.