سلفیه

سيد قطب و سلفيه

بهترين ديدگاه در مورد سيد قطب و فعاليت هاي سياسي او چيست؟ اين كه او را پدر تفكر سلفيه مي نامند درست است يا خير؟

سيد قطب در تاريخ 9/10/1906/1285 ه.ش. در روستاي موشه(موشا) از توابع استان اسيوط مصر- كه به روستاي عبد الفتاح نيز معروف است- ديده به جهان گشود. او در سن شش سالگي وارد مدرسه شد، در سال دوم ابتدايي شروع به حفظ قرآن كرد و در سال چهارم ابتدايي در سن ده سالگي حافظ كل قرآن كريم شد. ايشان در سال 1922م/1301ه.ش. در حدود سن شانزده سالگي وارد دانشسراي عبدالعزير قاهره گرديد.

سلفیه چه کسانی هستند تارخچه و عقاید آنها را بیان فرمایید؟

سلفيه در لغت و اصطلاح

گروه ها و فعالیت سلفیه چه کسانی هستند؟

باید گفت در حال حاضر یکی از عوامل مهم فتنه گری در منطقه جریان سلفی تکفیری است که در لباس دفاع از سنت، عملا در مسیر منافع غربیان گام برمی دارد. در حضور این افراد در محافل و جوامع و انتشار آثار و فرآورده های فرهنگی آن در برخی از مراکز، باعث جلب توجه برخی از جوانان پرشور که از اقدامات سرکوبگرانه اشغالگران به ستوه آمده اند، شده است.

سلفیه چه کسانی هستند تارخچه و عقاید آنها با نقدشان را بیان فرمایید؟

از آغاز قرن چهاردهم، مکتب “سلفیه” بر سر زبان‌ها افتاد و گروهى آن را به عنوان “دین” و “مذهب”، برگزیدند و خود را “سلفى” نامیدند و برخى، آن را “روش فکرى” براى رسیدن به حقیقت اسلام دانستند. براى روشن شدن مطلب، لازم است با تاریخچه “سلفیه” و شیوه تفکر و روش استدلال آنها در بحث‌هاى اعتقادى و فقهى بیشتر آشنا شویم. اینک بیان این مطالب:
تاریخچه “سلفیه”