امامیه

نمادهای تشیع

هر آیینی مثل یهودیت و مسیحیت و یا شیطان پرستی نمادی برای خودشان دارند، تشیع چه نمادی برای خودش انتخاب کرده است؟

تمامی ادیان,مذاهب,گروهها و فرقه ها برای خودشون آرم و نشان دارند . مثل مسیحیها که از گردنبند صلیب یا زدن صلیب با دست استفاده میکنند یا شیطان پرستها که از چوب سه پایه و ده ها نماد دیگه استفاده می کنند . ما حتی در احادیث داریم که امام حسن عسکری (ع) نشان شیعیان و تشیع رو انگشتر عقیق معرفی کرد اما هیچ وقت برای این موضوع تبلیغ نکردیم .

نام ها و اسامی غدیرخم

نام ها و اسامی غدیرخم چیست و تعداد آنها چه مقدار است؟

نام‌ها به سهولت در اذهان‌ جاى مى‏گيرند و به راحتى معانى بلند را منتقل مى‏كنند به همين دليل و دلايل ديگر، نامگذارى روزها و يا هفته‏ها يكى از شيوه‏هاى تبليغاتى مثبت و منفى شده است و مطرح شدن و رواج پيدا كردن ارزش‌ها يا ضد ارزش‌ها را در پى دارد.

تشیع و رابطه فیض الهی بودن امام

وقتي كه مقامات ائمه عليهم السلام را بررسي مي كنم اين سوال براي من پيش مي آيد كه دليل عقلي و نقلي اين مقامات بسيار بلند چيست و چگونه اين با عدالت خدا توجيه ميشود.

small_7840972828444767.jpgبراي توضيح معناي واسطه فيض بودن امام (ع) لازم است به حقيقت امامت از نظر قرآن توجه شود.

بهشت و آرزو در اسلام

همه ما آرزو هاي بزرگي داريم و اين دنيا قابليت تحقق آنها را ندارد. آيا بهشت جاي آنها هست يا بايد سليقه خود را با حق تطابق بدهيم؟

small_3411724514724650164151229252166147228121132.gifمسأله اي براي انسان مطرح است و آن اين است كه چرا انسان چيزهايي را كه ندارد اينقدر طالب است؟

نذر در امامیه

در سه ماهگي خواب ديدم گفتند اگه ميخواي بچه ات سالم باشه اسم اش را مهدي بگذار. سونوگرافی کردم قلب بچه نامنظم بود متوسل به امام زمان شدم و گفتم اسم اش را مي گذارم مهدي. در پنج ماهگي رفتم سونوگرافی و گفت قلبه بچه سالمه سالمه. اگر اسم بچه ام را تو شناسنامه مهدي بذارم ولي بيشتر عرشيا صداش بزنم گناه داره؟

small_re1197.jpgنذر در زبان عربی به معنای وعده است. بنابراین نذرکننده به امری معین وعده می دهد که در آینده به تحقق برساند و وعده ی او منوط و مشروط بر انجام آن کار است. برای مثال فرد نذرکننده می گوید: اگر این کار عملی شود، چنین خواهم کرد و گاهی هم می گوید: در هر حال این کار را انجام می دهم.

شیعه اثناعشری و امامان

در زمان امام حسين كه هنوز امام محمد باقر و امام جعفر صادق متولد نشده بودند پس چطور مذهب آنان شيعه اثني عشري يا جعفري بوده؟

small_20_0.jpegشيعه جعفري با شيعه دوازده امامي تفاوتي ندارد. شيعه ي جعفري يا شيعه دوازده امامي ، كساني هستند كه نه تنها امامت بلافصل علي (ع) را قبول دارند ، بلكه يازده فرزند او را نيز امام مي دانند.

حقانيت مذهب شيعه

اگر حقانيت مذهب شيعه از بديهيات و واضحات است پس چطور اينهمه سني، شيعه نميشوند؟ به چه دليل عقلي يا قرآني، اكثريّت را دليل بر حقّانيّت مي دانيد؟

small_12gu34.jpgعقل اكثريّت بودن را نشان حقّانيّت مي داند نه قرآن. اكثر مردم جهان در طول تاريخ، مخالف انبياء بوده اند. اكنون هم اكثر مردم جهان، غير مسلمان و كافرند. هندوستان با بيش از يك ميليارد جمعيّت، بت پرست است. چين هم با بيش از يك ميليارد جمعيّت، بت پرست مي باشد.

اثبات عقلاني مذهب جعفري

اثبات عقلاني مذهب جعفري چگونه است؟

small_22.jpgآنچه بر حسب تحقيقات علمي، به دور از عواطف تقليدي و احساسات مذهبي به دست آمده، اين است كه شيعه در زمان رسول خدا‏(ص) به وجود آمده است و ايشان اوّل كسي هستند كه اين بذر را نشانده، پرورش داده و در تمام مراحل زندگي‌شان مواظب آن بوده‌اند.

حقانیت شیعه 12امامی و بطلان دیگر فرق شیعه

روايات زيادي هست كه بعد از پيامبر 12خليفه وجود دارد.علماي زيديه و اسماعيليه و بقيه ي شيعيان چند امامي چگونه اين روايت را توجيه مي كنند؟

small_973608193286944674_0.jpgاحاديثی که دوازده امام را بیان می کننداز جمله احاديث موثق و صحيحي اند كه به طور متواتر در كتب روايي آمده است تا جايي كه با بررسي هاي انجام شده اينگونه به دست مي آيد كه مجموعه احاديثي كه به مضمون فوق از سنّي و شيعه به ما رسيده، 271 حديث است كه به ذكر چ

منابع شيعه شناسي و آشنایی با شیعه

منابع شيعه شناسي و آشنایی با شیعه چیست؟

در مورد شيعه شناسي، كتب زير را توصيه مي كنيم.
ـ حق جو و حق شناس، علّامه سيّد شرف الدين عاملي. (اين كتاب، مباحثه ي رئيس دانشگاه الازهر مصر ـ بزرگترين و معروفترين حوزه ي علميّه ي اهل سنّت ـ با يك عالم شيعي است.)
ـ آنگاه هدايت شدم، دكتر محمّد تيجاني. (دكتر تيجاني، اهل تونس، قبلاً سنّي مذهب بود كه در طيّ تحقيقاتي، به مذهب شيعه مشرّف شد. اين كتاب، شرح ماجراي شيعه شدن اوست.)

منابع شيعه شناسي

در مورد شيعه شناسي منابعی را معرفی کنید.

در مورد شيعه شناسي، كتب زير را توصيه مي كنيم.
ـ حق جو و حق شناس، علّامه سيّد شرف الدين عاملي. (اين كتاب، مباحثه ي رئيس دانشگاه الازهر مصر ـ بزرگترين و معروفترين حوزه ي علميّه ي اهل سنّت ـ با يك عالم شيعي است.)
ـ آنگاه هدايت شدم، دكتر محمّد تيجاني. (دكتر تيجاني، اهل تونس، قبلاً سنّي مذهب بود كه در طيّ تحقيقاتي، به مذهب شيعه مشرّف شد. اين كتاب، شرح ماجراي شيعه شدن اوست.)

ادله اصلي بر حق بودن شيعه

ادله اصلي بر حق بودن شيعه امامیه چیست؟

براهين موجود درزمينه اثبات حقانيت شيعه در زمينه ولايت امير مومنان (ع) را مى‏ توان به سه دسته كلى تقسيم كرد:
1. براهين عقلى؛ 2. دلايل قرآنى؛ 3. روايات پيامبر اكرم(ص).
هر يك از اين شيوه ‏ها، دلايل بسيارى را شامل مى‏ شود؛ به طورى كه گستردگى هر يك از اين استدلالات، مطالعه كتاب‏هاى متعددى را مى ‏طلبد و در اين مختصر امكان بحث از آنها نيست؛ ليكن به طور فشرده چند برهان بيان مى ‏گردد:

چرا اسلام و چرا تشيع

چرا اسلام و چرا تشيع ابتدا براي يقينم خودم و بعد جهت كمك به دوستان خودم؟

ابتدا ليستي از كتاب هايي كه در معرفي اسلام و شيعه مفيد مي باشند خدمتتان ارائه مي كنيم و در ادامه مطالب مفيدي در اين زمينه جهت آگاهي شما ارسال مي نماييم:
1. كتاب دين شناسي آيت الله جوادي آملي
2. قران شناسي، محمد تقي مصباح يزدي
3. معادشناسي، علامه تهراني
4. راه و راهنما شناسي، محمد تقي مصباح يزدي
5. انسان شناسي، محمد تقي مصباح يزدي
6. درس‏هايى از اصول عقايد محمدى رى‏شهرى

تفاوت شيعه جعفري با شيعه اثني عشري

آيا شيعه جعفري با شيعه اثني عشري تفاوت مي كند؟

شيعه جعفري با شيعه دوازده امامي تفاوتي ندارد. شيعه ي جعفري يا شيعه دوازده امامي ، كساني هستند كه نه تنها امامت بلافصل علي (ع) را قبول دارند ، بلكه يازده فرزند او را نيز امام مي دانند. اينها را جعفري گفته اند چون اوّلاً بيشترين معارف اين فرقه از امام جعفر صادق (ع) رسيده است و ثانياً اين مذهب ، مذهب شاگردان خاصّ امام صادق (ع) بود.

كتابهاي مهم شيعه و نويسندهای آن

اگر ممكنه كتاباي مهم شيعه و نويسندهای آنها را بفرستيد.

در زمينه اسلام كتابهاي شهيد مطهري و علامه طباطبايي و همچنين كتابهاي اساتيدي همچون آيت الله جوادي آملي، مصباح يزدي، جعفر سبحاني مي تواند دايره اطلاعات شما را گسترده همراه با اطمينان به مطالب به ارمفان داشته باشد.

تاريخچه و چگونگي ايجاد مذهب تشيع

تاريخچه ای از چگونگي ايجاد مذهب تشيع ميخواستم و حقانيت آن را برایم اثبات كنيد.

تاريخچه ايجاد مذهب تشيع: آنچه بر حسب تحقيقات علمي، به دور از عواطف تقليدي و احساسات مذهبي به دست آمده، اين است كه شيعه در زمان رسول خدا‏(ص) به وجود آمده است و ايشان اوّل كسي هستند كه اين بذر را نشانده، پرورش داده و در تمام مراحل زندگي‌شان مواظب آن بوده‌اند. اينك چند حديث از رسول خدا(ص) و البته از منابع اهل سنّت ذكر مي كنيم كه گواه اين مدّعاست.

حقانيت شيعه نسبت ب سايراديان ازديدگاه اديان

لطفا كتابي براي حقانيت شيعه نسبت ب سايراديان ازديدگاه خوداديان معرفي كنيد.

مطالعه هر يك از كتاب‌هاي زير به ترتيب اولويت پيشنهاد مي‌شود:1. شبهاي پيشاور در دفاع از حريم تشيع/ گفتار مرحوم سلطان الواعظين شيرازي.- تهران: دارالكتب الاسلاميه، ‎۱۳۵۲.2. آنگاه هدايت شدم/ محمد تيجاني سماوي؛ ترجمه محمدجواد مهري.- قم: بنياد معارف اسلامي، مركز نشر، ‎۱۳۷۰. 3. مناظرات علمي بين شيعه و سني/ تأليف علي حسيني قمي.- قم: نصر، ‎۱۳۷۸. 4.

حقانيت شيعه

مي خواستم حقانيت شيعه اسلام بهم ثابت بشه، چه دليل و معجزه اي كمكم مي كنه؟

يكي از افتخارات شيعه اين است كه هميشه در مقابل دشمنان ولايت با سلاح استدلال و منطق و با شمشير برهان به ميدان بحث و گفتگو آمده و در طول تاريخ با هر فرقه و مسلكي حاضر به مناظره شده است. شيعيان حتي از بزرگترين علما و ماهرترين جدالگران غيرشيعي ابداً هراسي در دل ندارند و اين امر بر خود مخالفين روشن است. لذا بسياري از دشمنان شيعه، جوانان ِ مكتب خود را از بحث با علماي شيعه بر حذر مي‌دارند و اين خود بهترين دليل بر بطلان راه آنها و حقّانيت مذهب شيعه است.

لفظ مكتب در مذهب شيعه

در مورد مكاتب شيعه توضيح دهيد. اصلا لفظ مكتب در مذهب شيعه يعني چه و هر كدام چه ويژگي هايي دارند؟در احكام سياسي اسلام چه تفاوت هايي دارند؟

تعريف مكتب:هر گونه نظام منسجم از باورداشتها در يك حوزه معين مانند جهان بيني و يا نظام منسجم رفتاري در يك حوزه معين مانند اقتصاد را مكتب مي گويند. گاه نيز يك مكتب، جامع هر دو وجه است . مثلا مكتب فلسفي مشائي نوعي نظام فكري و عقيدتي در عرصه خدا شناسي، جهان شناسي و انسان شناسي است . مكتب اقتصاد سرمايه داري نوعي نظام ارزشي -رفتاري در عرصه مناسبات اقتصادي بشر است، و مكتب اسلام مجموعه منسجم و هماهنگي از جهان بيني توحيدي همراه با نظام ارزشي و رفتاري متناسب با آن است.واژه ي مكتب به معني دين نيست ؛ بلكه اعمّ از دين مي باشد. لذا مكاتب يا بشري اند يا الهي ؛ كه اين مكاتب الهي را دين گويند.

شيعيان دوازده امامه

چرا شيعيان دوازده امامه هستند؟

در جستجوي چيستي و چرايي تشيع ابتدا نكاتي مقدماتي تقديم مي‌گردد و آنگاه به بررسي ماهيت تشيع، خاستگاه آن، پاره‌اي از مستندات ديني و امتيازات آن در برابر ديگر فرقه‌ها خواهيم پرداخت:يك) ملاك مسلماني:شاخص و ملاك اصلي مسلمان‌بودن و شرط رستگاري امت ختميه از نظر قرآن مجيد عبارت است از ايمان به خدا و رسول و هر آنچه بر پيامبر نازل شده است، همراه با پيروي بي‌قيد و شرط از فرامين و دستورات خدا و پيامبر. اين مسئله به گونه‌هاي مختلف در قرآن مجيد مورد تأكيد قرار گرفته است.