عقاید مسیحیت

ولادت و عروج مسیح

بیان قرآن در مورد ولادت حضرت مسیح (علیه السلام) بدون پدر و همچنین عروج ایشان چیست؟

خداوند در آیه 59 سوره «آل عمران» به خوبى پاسخ این سؤال را داده است.
«مثل عیسى نزد خدا همچون مثل آدم است که او را از خاک آفرید، سپس به او فرمود: موجود باش، او نیز بلافاصله موجود شد» (إنَّ مَثَلَ عیسى عِندَاللهِ کَمَثَلِ آدَمَ خَلَقَهُ مِنْ تُراب ثُمَّ قَالُ لَهُ کُنْ فَیَکُونَ).

واژه شهید در مسیحیت

آيا در كشورهاي مسيحي هم شهيد وجود دارد؟

واژه «martyr » به معني «شهيد» در طول تاريخ مسيحيت به كار برده شده است و به معناي كشته شدن در راه عقيده مي باشد. بديهي است كه مسيحيان نيز مانند هر امت و قومي، شهداي فراواني از زمان حواريون تا عصر حاضر دارند. ژوستين شهيد، از جمله آباء كليسا در قرن دوم ميلادي مي باشد كه به دليل امتناع از تقديم قرباني براي خدايان رومي حدود سال 165 دستگير و محاكمه و پذيراي مرگ در راه ايمانش شد.

تثليث در دين مسيحيت

تثليث در دين مسيحيت را توضيح دهيد.

small_index.pngتَثليث واژه‌ای عربی است به معنای «سه‌گانگی» این واژه همچنین در ترجمه واژهٔ «تری‌آس» در یونانی آمده‌است.

تثلیث و سه كالبد در مسیحیت

برخي از مسيحيان معاصر تناقض موجود در عقايدشان را اينگونه توجيه مي‌كنند كه خدا واحد است اما در سه كالبد مختلف ظهور يافته است. آيا اين گفته موجه است؟

small_index1.pngقطعا" مسیحیت اصیل و دین حضرت عیسی (ع ) دینی توحیدی است و از شرک و تثلیث مبرا است. مسیحیت به جای مانده - چه قبل از اسلام و چه پس از آن - آلوده به اندیشه تثلیث بوده است.

تثلیث در کتب عهد عتیق

آیا عقیده ی به تثلیث در کتب عهد عتیق بیان شده است؟

small_1230256 (2).jpgبسیاری از عبارات عهد عتیق در بیان توحید و یگانگی الهی صراحت دارد، به گونه ای که برخی محققان مسیحی، وحدانیت خدا را مهم ترین حقیقت عهد عتیق دانسته اند:
«این پرتو ظاهر شد که بدانی که یهوه(1) خداست و غیر از او دیگری نیست.» (تثنیه 35:4)

تثلیث در کتب عهد جدید

عقیده به تثلیث در کتب عهد جدید چگونه بیان شده است؟

small_Holy_Trinity.jpgبرخلاف عهد عتیق، عهد جدید حاوی مطالبی هم در بیان توحید و هم در اثبات الوهیت شخصیت های تثلیث است. برخی از عبارات عهد جدید در بیان توحید الهی چنین است:

عقلانی نبودن تثلیث

آیا تثلیث با حکم عقل سازگار است؟

small_13213513_0.jpgبا آن که مسیحیان قائل به وحدت ذات حقّ هستند و انجیل صراحت در توحید دارد و حضرت مسیح نیز دعوت به توحید داشته است، ولی در تعبیراتی از انجیل و کلمات آن ها این اصل اوّلی اعتقادی که همان تثلیث و سه گانه پرستی است به چشم می خورد.

ازدواج حضرت عیسی(ع) و حضرت مریم

دليل اينكه حضرت عيسي و حضرت مريم هيچ وقت ازدواج نكرده بوده اند چه بوده است؟ و چرا در بين مسيحيان در ارتباط با خوبي و بدي ازدواج اعتقادات مختلفي است؟

small_images (98).jpgمي‎دانيم كه ازدواج به خودي خود امر واجبي نيست و خداوند به خاطر مصالحي كه براي حفظ زندگي فردي و اجتماعي بشر لازم است آن را تشريع نموده است؛ ولي همين مستحب در مواردي براي برخي افراد خاص واجب مي‎شود، مثل كساني كه اگر ازدواج نكنند دچار گناه مي‎شوند.

صليب كشيدن حضرت مسيح و ظهور مجددش

جریان واقعي به صليب كشيدن حضرت مسيح و ظهور مجددش چيست؟

در تاريخ و روايات آمده عيسي عليه السلام بارها به مردم و به خصوص به حواريون اعلام كرده بود كه وي به امر الهی كشته نخواهد شد و به آسمان عروج خواهد كرد چنانچه بعد از شهادت حضرت یحیی بعضی این سرنوشت را برای حضرت عیسی هم پیشبینی می كردند ولی خود حضرت عیسی با بیان این مطلب كه وی به امر الهی كشته نخواهد شد بر همه این افکار خط بطلان کشید.

حضرت مسيح و حضرت مريم در مسیحیت

اعتقاد مسيحي ها راجع به حضرت مسيح و حضرت مريم چگونه است.

مسيحيت پروتستان
انجيل لوقا 28:1 (( فرشته خداوند نزد او رفت و گفت: سلام بر تو، اي كه بسيار مورد لطفي . خداوند با توست ))
آيه اي كه در بالا ملاحظه نموديد آغازگر مجادلات در مورد چرخه نجات در دوره نهضت اصلاحات ديني مي باشد. در ادامه براي اشاره به جايگاه مريم در مسيحيت به اين آيه باز ميگرديم.

مسيحيان و نجاست

چرا مسيحيان را كه ميگويند حضرت مسيح(ع)پسر خدا است پاك ميباشند؟آيا كساني كه اعتقادت كفرآمیز دارند و سخنان كفر ميگويند نجس هستند؟

طهارت و يا نجاست اهل كتاب را از منظر قرآن كريم, فقهاء و روايات مورد بررسي قرار داده و نتيجه نهايي را اتخاذ مي كنيم: الف.

مسيحيت كنوني و ادعاي خاتميت و تشكيل حكومت

آيا مسيحيت كنوني ادعاي خاتميت كردانداگر نكرده پس چرا مسيحيان كنوني مسلمان نمي شوند؟ آيا مسحيت مثل اسلام دستورات حكومتي(تشكيل حكومت)دارد؟ برتري اسلام به مسيحيت چیست؟

مسيحیان ادعای خاتمیت ندارند، از اینرو عده ای از اندیشمندان مسیحی پیامبری حضرت محمد (ص) را پذیرفته اند. پاسخ سوال دوم: مسیحیان حق جو با مطالعه اسلام و معجزات پیامبر به رسالت او ایمان می آورند ولی عده ای دیگر كه قاصر و یا جاهل هستند، ایمان نمی آورند. پاسخ سوال سوم: در کتاب مقدس مسیحیان هیچ نوع دستور صریحی بر تشکیل حکومت وجود ندارد و احکام حکومتی نیز وجود ندارد.

آخرالزمان مسيحيان

آخرالزمان مسيحيان چیست؟

مسيحيان، آخر الزمان را با معاد (قيامت) يكي مي دانند. به بيان ديگر آنها رجعت حضرت مسيح را مساوي با آخرت و رستاخيز مي دانند و مي گويند حضرت مسيح كه به عقيده آنها خداست، هنگامي كه براي بار دوم بيايد و حكومت هزار ساله تشكيل دهد، براي داوري نهايي مردم، قيامت بر پا خواهد كرد و آنان را به بهشت يا جهنم خواهد فرستاد». (كتاب آشنايي با اديان بزرگ، حسين توفيقي، انتشارات سمت، ص 265).

فرزند خدا بودن حضرت عيسي در دين مسيحيت

چرا در دين مسيحيت حضرت عيسي را فرزند خدا ميدانند آيا به خلقت آدم و حوا اعتقادي ندارند؟

مسيحيان حضرت عيسي (ع) را خدا مي دانند . اين اصلي ترين ركن ايمان مسيحي كنوني است كه عيسي را خداي پسر و گاه پسر خدا مي خواند . چنين چيزي هم از نظر ادله قطعي عقلي و هم بر اساس آنچه پيامبران آموخته اند كاملا باطل و نادرست است . همچنين به نظر برخي از محققان، مسيحيان اوليه خداي يگانه را مي پرستيدند و از قرن سوم به بعد انگاره تثليث و الوهيت مسيح در مسيحيت راه يافت.

پسر خدا بودن عیسی(ع) در انجیل

انجيل يوحنا و برنوبا را كلا خواندم نديدم نوشته باشد عيسي پسر خداست البته مسيحيان معتقدند عيسي پسر خداست وخدا يكي از سه خداست؟

مسيحيان حضرت عيسي (ع) را خدا مي دانند . اين اصلي ترين ركن ايمان مسيحي كنوني است كه عيسي را خداي پسر و گاه پسر خدا مي خواند . چنين چيزي هم از نظر ادله قطعي عقلي و هم بر اساس آنچه پيامبران آموخته اند كاملا باطل و نادرست است . همچنين به نظر برخي از محققان، مسيحيان اوليه خداي يگانه را مي پرستيدند و از قرن سوم به بعد انگاره تثليث و الوهيت مسيح در مسيحيت راه يافت.

توبه در دين مسحيت

در مورد توبه در دين مسحيت توضيح دهيد و اينكه در مسحيت توهين به روح القدس گناه نابخشودني معرفي ميشود آيا به معناي بدون توبه بودن اين گناه است؟

يكي از تعاليم اساسي حضرت عيسي (ع)، توبه (از گناه دست برداريد و به سوي خدا برگرديد) است. بر اين اساس در مسيحيت، آيين اعتراف (توبه) يكي از آيين هاي مقدس است كه يك فرد مسيحي بايد به آن پايبند باشد. مسيحيان در آيين اعتراف از طريق توبه يا آشتي بخشايش الهي را دريافت مي كنند؛ زيرا ايشان نيز، مانند يهوديان و مسلمانان معتقدند كه توبه موجب بخشايش الهي مي شود.

خانه و اهميت حريم و حرمت در دين مسيح

مي خواستم اطلاعاتي در مورد خانه و اهميت حريم و حرمت آن در دين مسيح داشته باشم؟

آخرالزمان مسيحيان چیست؟

مسيحيان، آخر الزمان را با معاد (قيامت) يكي مي دانند. به بيان ديگر آنها رجعت حضرت مسيح را مساوي با آخرت و رستاخيز مي دانند و مي گويند حضرت مسيح كه به عقيده آنها خداست، هنگامي كه براي بار دوم بيايد و حكومت هزار ساله تشكيل دهد، براي داوري نهايي مردم، قيامت بر پا خواهد كرد و آنان را به بهشت يا جهنم خواهد فرستاد». (كتاب آشنايي با اديان بزرگ، حسين توفيقي، انتشارات سمت، ص 265).

انجيل و پيامبر اكرم(ص)

آيا در انجيل تصريح شده كه بعد از حضرت مسيح(ع) پيامبر اكرم(ص) مي آيند؟

حضرت عيسي به زبان عبري سخن مي گفته و انجيل يوحنا به زبان يوناني نوشته شده است؛ پس آنچه را كه امروز در انجيل يوحنا مي بينيم ترجمه كلمات آن حضرت از زبان عبري به زبان يوناني است و ما دقيقاً نمي دانيم آن حضرت چه كلمه اي را به زبان آورده است. با توجه به اين مطلب مي گوييم كلمه موجود در انجيل يوحنا كلمه پاراقليط paraclete است كه مفسران آن را به تسلي دهنده ترجمه كرده اند و مسلمانان معتقدند كه كلمه پاراقليط يا پاراقليطوس در اصل پريقليطوس بوده كه پريقليطوس به معني احمد و محمد در زبان عربي است.

تطبیق تثلیث با توحید قرآنی

آیا تثليث با قرآن تطبيق داده می شود. سوره هايي مثل توحيد و كافرون با تثليث مسيحيان تطبيقي دارد؟

يكي از مهم ترين اصول اعتقادي مسيحيت اصل «تثليث» يا «اقانيم(1) ثلاثه» است. نام ديگر اين اصل «ثالوث» مي باشد و معناي آن چنين است: «اقرار كند به الوهيت پدر (رب اعلي) و الوهيت پسر (عيسي بن مريم) و الوهيت روح القدس. عيسي كه در اين ثالوث، اقنوم دوم است، همان ذات الهي مي باشد كه در پيكر بشريت ظاهر شده و در رحم مريم عذراء جسميت يافته است.»(2) به بيان ديگر تثليث عبارت است از: پدر، پسر، روح القدس. خداي پدر، اساسا با كار خلقت شناخته مي شود.