فرقه های مسیحیت

انجیل و فرقه های مسیحیت

در ارتبط با انجيل ها.كلا چند نوع انجيل داريم؟ هر كدام از اين انجيل ها مربوط به كدام يك از گرايشهاي مسيحيت ميباشد؟ چه نوع انجيلي براي گرايش پروتستان وجود دارد؟ اگر زحمتي نيست در رابطه با مارتين لوتر هم توضيح دهيد.

در زبان انگليسىِ معاصر، واژه Gospelمعادل «انجيل» به‌كار مى‌رود[1] كه اصل آن در انگليسىِ باستان God_Spell است.[2] اين كلمه نيز مركب از دو واژه انگلوساكسون God و Spell و در مجموع به معناى «كلام الهى»،[3] يا «املاى خداوند»[4] يا «خبر خوش»[5] است. اين واژه خود برگردانِ واژه يونانى Evangelion(إوانگليون) است‌كه در لاتين، Evangelium(إوانجليوم) تلفظ مى‌شود.

معنای مسیح و فرق آن

مسيح به چه معناست و مسيحيت چه نامهای ديگري دارد و فرقه های آنرا نام ببريد.

small_37.jpgمسيح، به انگليسی( Christ)، در عهد عتیق به معنی پادشاه یا كاهنی است كه با روغن مقدس مسح شده است. در عهد جدید، مسیح به شکل یک لقب برای عیسی استفاده شده است و به طور عام "مسیح" به عنوان مترادف با حضرت عیسی(ع) در نظر گرفته می شود.

دعوت ارامنه به اسلام

برادران ارامنه را چگونه ميتوان به اسلام دعوت كرد؟

بهترين راه دعوت ديگران به اسلام، اين است كه ما خودمان الگو و نمونه خوب و مناسبي از اسلام و عمل به آن باشيم؛ كونوا دعاة للناس بغير السنتكم‏. انسان‏ها بيشتر به ظاهر و عمل و رفتار توجه مي ‏كنند تا گفتار و بحث علمي. البته شرايط اجتماعي، خانوادگي و محيطي و نوع تربيت انسان نيز خيلي موثر است.

مذهب مسيحيان ارمني

ارامنه منتسب به کدام یک از فرقه‌های سه‌گانه مسیحیت (ارتدکس، پروتستان، کاتولیک) می‌باشند؟

انشقاق كلمه «ارامنه» و «ارمنستان»


معيشت مبلغان مسيحي كه در قرن هاي اخير در دورافتاده ترين نقاط جهان به تبليغ آيينشان مي پرداختند، چگونه تأمين مي شده است؟

مبلغان مسيحي كه در قرن هاي اخير، در نقاط دور افتاده به تبليغ مي پرداختند را مبلغان تبشيري مي نامند، جهت آگاهي شما مطالبي را در رابطه با اين مبلغان ارائه مي كنيم: تبشير در لغت به معناي «بشارت دادن » و «مژده آوردن » است و خود واژة انجيل نيز به معناي بشارت و نويد است (لوقا، 2:1؛ متي ، 26:13؛ مرقس ، 1:1؛ رجوع كنيد به هاكس ، ص 111). اصطلاح تبشير در قرون اخير از نظر مفهوم و مصداق توسعه يافته و به هر نوع خدمت يا مأموريت (ميسيون ) براي اعتلاي «كلمة مسيح » در داخل يا خارج از جوامع مسيحي ، اطلاق مي شود (داگلس ، ص 664).

پروتستان‌

پروتستان‌ به چه معنا است؟

پروتستان‌ به‌ معنای‌ معترض‌ است‌. کلیسای‌ پروتستان‌ به‌ جهت‌ اعتراض‌ به‌ عملکرد ناصواب‌ متصدیان‌ کلیساهای‌ کاتولیک‌ از جمله‌ خرید و فروش‌ گناه‌ و بهشت‌ و عفونامه‌های‌ پدران‌ روحانی‌، به‌ وجود آمد. توماس‌ میشل‌ که‌ خود کشیش‌ مسیحی‌ معاصر است‌ در این‌ باره‌ می‌نویسد: «در حالی‌ که‌ بسیاری‌ از کارگزاران‌ کلیسا مردم‌ را به‌ اصلاح‌ دین‌ فرا می‌خواندند، جریان‌ بخشش‌نامه‌ها مانند توپ‌ صدا کرد، و ایجاد شکاف‌ در کلیسای‌ غربی‌ را قطعی‌ نمود.

ارتدوکس‌

ارتدوکس‌ به چه معنا است؟

ارتدوکس‌: لفظ‌ اوتدوکس‌ یونانی‌ و به‌ معنای‌ درست‌ اعتقاد است‌ و مخصوصاً در مورد پیروان‌ ایمان‌ مسیحی‌ طبق‌ اعتقاد نامه‌ها و اعتراف‌ نامه‌های‌ فرقه‌های‌ بزرگ‌ مسیحی‌ به‌ کار می‌رود ،ولی‌ به‌ عنوان‌ وصف‌ خاص‌، به‌ پیروان‌ کلیسای‌ اوتدوکس‌ شرقی‌ اطلاق‌ می‌گردد. کلیسای‌ اورتدوکس‌؛ یعنی‌ جامعه مسیحیت‌ سنتی‌ و مستقیم‌ العقیده‌.

کاتولیک‌

کاتولیک‌ به چه معنا است؟

کاتولیک‌ به‌ معنای‌ کلی‌ و عموی‌ است‌ و در اصطلاح‌ دینی‌ مسیحی‌، در مورد کلیسای‌ عام‌ و جامع‌ گفته‌ می‌شود ؛ نیز در مورد کلیسای‌ منشعب‌ نشدة‌ قدیم‌ و کلیسای‌ غربی‌ منشعب‌ شده‌. کلیسای‌ منشعب‌ شده‌ شرقی‌ به‌ نام‌ ارتدوکس‌ و منشعب‌ شده‌ غربی‌ به‌ نام‌ کاتولیک‌ شناخته‌ شده‌ است‌.
آغاز و عوامل‌ انشقاق‌ : در آغاز که‌ کلیسا به‌ دو بخش‌ ارتدوکس‌ و کاتولیک‌ تقسیم‌ شد، به‌ دو جهت‌ بود:
الف‌ ـ عامل‌ سیاسی‌ ـ اجتماعی‌ : به‌ نوشتة‌ جان‌ ناس‌:

فرق بين ارمني با مسيحی

فرق بين دين ارمني با مسيح چيست؟

ارمني نام دين يا مذهب نيست. ارمني نام زباني است از خانواده ي زبانهاي هندي اورپايي. لذا اين زبان با زبانهاي هندي، فارسي، انگليسي، روسي، ايتاليايي، و آلبانيايي هم ريشه و هم خانوده است.
اكثر مردم ارمني زبان، دين مسيحي و مذهب ارتدكس دارند؛ البته برخي از آنها مذاهب ديگر نيز دارند.

نقدی بر مسیحیت و عرفان‌های آن1

لطفا در مورد عرفان در مسیحیت توضیح دهید؟

شواهد تاریخی گواه بر این است که گاهی مبشّرین مسیحی، پیشاپیش استعمار در حرکت بوده‌اند. جواهر لعل نهرو، نخست وزیر هند می‌نویسد: ابتدا مبلغان مذهبی و به دنبال آن کشتی‌های جنگی می‌آیند و بعد هم تضرف اراضی شروع می‌شود. هانس کونگ، از اندیشمندان مسیحی معاصر، این واقعیت را انکار نمی‌کند و می‌گوید: در تمام قرون گذشته مبلغان مسیحی در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی و به ویژه معنوی و فرهنگی یقیناً تابع انگیزه‌های تبلیغی قدرت‌های استعماری بوده‌اند .
نخستین رئیس جمهور کنیا گفته است: وقتی اروپائیان به آفریقا آمدند، آنان کتاب مقدس را داشتند و ما زمین؛ زمانی فرا رسید که آنان زمین داشتند و ما کتاب مقدس .

نقدی بر مسیحیت و عرفان‌های آن2

لطفا در مورد عرفان در مسیحیت توضیح دهید؟

از دیدگاه مسیحیان پطرس در میان رسولان اولین کسی است که به حضرت عیسی (ع) ایمان آورد و نیز نخستین کسی که به افتخار رؤیت آن حضرت پس از برخاستن از قبر نایل آمد و نیز کسی که از طرف حضرت عیسی (ع) مأمور هدایت مردم و استواری رسولان دیگر شده بود و بر آنها برتری داشته است، پطرس حواری است. از عبارت انجیل بر می‌آید که پطرس جانشین حضرت عیسی (ع) در امور ظاهری و معنوی و بزرگ‌ترین حواری آن حضرت است:

تفاوت سه فرقه مسیحیت

فرق بين مذهب ارتدكس و كاتوليك در دين مسيح چيست؟ آيا در دين مسيح (ع) مذهب ديگري وجود دارد؟

به طور كلي مسيحيت به سه فرقة بزرگ: كاتوليك، ارتودوكس و پروتستان تقسيم شده اند كه فرقه هاي كوچك و زيادي نيز از آن ها منشعب شده است. مهم ترين فرقة موجود مسيحي، كاتوليك است كه در لغت يوناني به معناي "عمومي" است و كليساي كاتوليك به اين معنا شامل كلية شعب دين مسيح مي‌‌ باشد و تحت رياست عالية پاپ قرار دارد.

اساس كليساي كاتوليك عبارت است از : عموميّت ، قدمت، ألفت و اتّحاد. كاتوليك ها جملة فوق را هميشه به خود نسبت مي‌ دهند.

منظور از سنت ارتدکسی

منظور از سنت ارتدکس چيست؟ لطفا توضيح دهيد.

تأمل فلسفي و کلامي در سنت جديد ارتدکس، هم با تفکر غربي ارتباط تنگاتنگ دارد و هم شديدا از آن فاصله دارد. بيشتر اين فاصله‏ها را مي‏توان در تحول تاريخي جداگانه مردم و فرهنگهاي مسيحيت شرق رديابي کرد.

فرقه های مسیحیت را با توضیح در رابطه با آنها بیان کنید؟

فرقه هاى سه گانه اصلى
مسيحيت به سه فرقه بزرگ : كاتوليك ، ارتودوكس و پروتستان تقسيم شده اند. فرقه هاى كوچكى نيز وجود دارد.
در تاريخ مسيحيت اولين تجزيه و تقسيم مهم با تشكيل كليساى ارتودوكس ‍آغاز شد. مسيحيانى كه به نام پيروان مسيحى اورتودوكس شناخته شدند و مسيحيت شرقى را به وجود آوردند، آن گروه از مسيحيانى هستند كه بر اثر اختلاف عقيدتى به تدريج از كليساى كاتوليك روم جدا شدند و در اواسط قرن يازدهم ميلادى به طور نهائى كناره گيرى كردند. علت اين جدائى اختلاف بين روم بيزانس غربى و روم شرقى بود. در نظر ارتودوكسهاى شرقى ، روح القدس ناشى از پدر است ، و به عقيده كاتوليك هاى غربى ناشى از پدر است .

تفريق حاصله مسيح در اثر اصلاحات و ترويج پروتستانيسم ماحصل چه وقايعي بود؟

ریشه اساسی تمام این تحوّلات در جنگهای صلیبی است. آغاز گر این جنگها، کلیسای کاتولیک بود که به قصد تصرّف بیت المقدّس آغاز شد. در قرون وسطی، قدرت کلیسای کاتولیک چنان بود که تمام سلاطین مسیحی از آن حساب می برند ؛ و با تأیید رسمی کلیسا بود که سلطنت آنها رسمیّت پیدا می نمود. جنگهای صلیبی مدّت حدوداً دویست سال به طول انجامید؛ و جز در هجوم آغازین جنگ در باقی مقاطع، همواره مسلمین برنده ی این جنگها بوده اند.

لطفا درباره پروتستان، کاتوليک و ارتدکس و پيداش آنها توضيح دهيد.

فرقه ها و انشعاب در مسيحيت

مسیحیان هلنی

مسيحيان هلني چه کساني اند؟ منابعي در اين باره معرفي فرماييد.
پاسخ: مسیحیان هلنی یا مسیحیان یونانی مآب نامی است که در مقابل نام مسیحیان یهودی به مسیحیان غیر یهودی اطلاق می شود که تلاش می کردند برای تبیین و قابل فهم کردن اعتقادات مسیحی خود از فلسفه و تفکر یونانی استفاده کنند.
آنان ویژگی های یهودی میراث مسیحی را کم اهمیت جلوه می دادند و به مسیحیت صبغهء یونانی می دادند.
برای آشنایی اجمالی رجوع کنید به مسیحیت در جهان امروز ، اندرد والز ترجمه دکتر احمد رضا مفتاح و حمید بخشنده ، مرکز مطالعات و تحقیقات ادیان و مذاهب صفحه 24