تاریخ مسیحیت

تأثیرات فرهنگ بیگانه بر آموزه ی تثلیث

فرهنگ های بیگانه چه تأثیری در ایجاد و شیوع آموزه ی تثلیث داشت؟

small_durer-trinity1.jpgعیسی (ع) در جامعه ای یهودی به تبلیغ می پرداخت و خود عمیقاً به حفظ شریعت موسی (ع) معتقد بود. در تعالیم او، توحید و یگانگی خدا، به همان مفهومی که برای یهودیان شناخته شده بود، مرکزیتی مهم داشت.

آيين يهوديت و مسيحيت

آيين يهوديت و مسيحيت را برام روشن كنيد.

حضرت عيسي مسيح(ع) نيز از انبياء بني اسرائيل است ؛ كه گروهي از بني اسرائيل او را پذيرفته و به دين او درآمدند ولي برخي ديگر او را نپذيرفتند. ولي بعدها مسيحيان اعتقاد پيدا كردند كه عيسي پسر خدا يا خداي مجسّم بوده ، كه براي نجات بشريّت از گناه ، به صورت بشر درآمد تا فداي گناهان مردم شود .

شروع تقويم ميلادي

شروع تقويم ميلادي، حقيقتا" چند قرن بعد از تولد مسيح(ع) بوده است، از نظر تاريخ زمان تولد عيسي مسيح(ع) مشخص نيست و در هاله اي از ابهام قرار دارد؟

زمان تولد عيسي مسيح مشخص نيست و در هاله اي از ابهام قرار دارد.

پولس و مسیحیت

در آيئن مسيحيت شخصي به اسم پولس(poles) كيست؟

نگاهي به  احوال و عقايد پولس رسول پولس يا بولوس(عبري:שאול התרסי شائول طرسوس، يوناني:Σαούλ شائول و Σαούλ  سوئولوس و Παῦλος پولوس) از رسولان و مبلغان مسيحيت و بنيانگذار الهيات و   خداشناسي اين آئين بود؛ برخلاف حواريون،

مسيح كيست

مسيح كيست؟

مسيح به معني مبارك و پادشاه، سير كننده در زمين و اسم خاص براي حضرت عيسي(ع)است، از اين جهت كه به هر كس دست مي ماليد خوب مي شد لذا مسيح گفته شده، به معني برگزيده براي خدمت. در ريشه ي نام مسيح اختلاف نظر است، برخي آنرا از ريشه ي مَسَحَ يعني پاك كرد مي دانند؛ در اين صورت كلمه اي عربي و به معني پاك كننده است. البته پاك كننده ي گناهان و صفت مشبّهه بر وزن فَعيل است.

تقریر انجيل چهارگانه

آيا انجيل چهارگانه توسط چهار تن از مسيحيان پروتستان نوشته شده است؟

اناجيل كتاب هايي هستند متضمن حالات عيسى از ولادت تا وفات كه به دست چهار نفر ( متي، مرقس، لوقا و يوحنا ) نوشته شده اند.

زبان انجيل اوليه

آيا انجيل اوليه به زبان عبري يا آرامي نوشته شده بود؟ آيا نويسندگان قديمي مسلمان چنين عقيده اي داشتند؟

زبان آرامي زباني سامي است كه با عبري پيوند نزديك دارد. پيش از عصر مسيحيت، زبان آرامي زبان يهوديان فلسطين به شمار مي رفت. مسيح به زبان آرامي مردم را موعظه مي كرد و بخش هايي از عهد عتيق و بخش اعظم ادبيات يهود به اين زبان نگاشته شده اند. كتاب عهد جديد به زبان ((يونانى )) معمولى نوشته شده است و داراى عبارات و كلمات ((آرامى )) است.

سير مطالعاتي منایع مسيحيت

سير مطالعاتي منایع دين مسيحيت را ارايه بفرماييد.

براي آشنايي با مسيحيّت به منابع زير مراجعه فرماييد:
ـ آشنايي با اديان بزرگ ، حسين توفيقي.
ـ تاريخ اديان ، علي اصغر حكمت .
ـ تاريخ اديان ، مبلغى آبادانى.
ـ تاريخ جامع اديان ، جان بي ناس ، ترجمه علي اصغر حكمت.
ـ اديان آسيايي ، مهرداد بهار.
ـ اديان زنده ي جهان ، رابرت اي هيوم ، ترجمه علي اصغر حكمت و ترجمه ي ديگر از عبدالرحيم گواهي.
ـ دين شناسي تطبيقي ، كدارناث تيواري.

نفوذ كنوني كليسا در سياست و قانون گذاري و علم

نفوذ كنوني كليسا در سياست و قانون گذاري و علم و... چه اندازه است؟

در حال حاضر در جوامع غربي سكولاريسم حاكم است. سكولاريسم عبارت است از، گرايشي كه طرف‏دار و مروّج حذف يا بى ‏اعتنايى و به حاشيه راندن نقش دين در ساحتهاى مختلف حيات انسانى از قبيل سياست، حكومت، علم، عقلانيت، اخلاق و... است. سكولاريسم به تعبير بسيارى از جامعه شناسان يك گرايش دين ستيزانه است كه در مواردى كه ممكن باشد، معتقد به حذف دين به طور كلّى و استغناى آدمى از وحى و شريعت است.

تضادهای اناجیل مسیحیان

چهار كتاب انجيل تاييد شده ي مسيحي ها ، چه تضادهايي با هم دارند؟

اناجيل كنونى زندگينامه و سخنان حضرت عيسى(ع) است كه متى و مرقس، لوقا و يوحنا آنها را نوشته ‏اند.

تورات تحریف یا جعل

تورات تحریف شده است یا اینکه تورات واقعی در دست نیست و این کتاب تألیف دیگران است لطفا توضیح دهید؟

اينكه ادّعا مي شود تورات و انجيل تحريف شده اند، درست نيست. تورات و انجيل عيناً موجودند و در دست اهل كتاب هستند. همواره تورات و انجيل حقيقي در دست اهل كتاب بوده است. چهار انجيل فعلي نيز، تحريف شده ي انجيل حقيقي نيستند بلكه چهار كتاب هستند كه توسّط چهار نفر به نامهاي متّي و مرقس و يوحنّا و لوقا نوشته شده اند. خود مسيحيان به صراحت مي گويند كه اين چهار انجيل را همين چهار نفرنوشته اند.

پولس و عهد قدیم و جدید

در مورده عهد قديم و عهد جديد تو ضيح مختصر بدهيد و اين كه چند در صد از مسيحيان امروز پولوس را قبول دارند.

توضيحي مختصر در باره عهدين: كتاب مقدس مسيحيان از دو بخش اصلي تشكيل شده است:الف) عهد قديم، كه بيش از سه چهارم اين كتاب را در بر مي گيرد و مسيحيان و يهوديان آن را معتبر مي دانند.ب) عهد جديد، كه تنها مورد قبول مسيحيان است.عهد قديم از 39 كتاب تشكيل شده است: پيدايش، خروج، لاويان، اعداد، تثنيه، يوشع، داوران، اول سموئيل، دوم سموئيل، اول پادشاهان، دوم پادشاهان، اشعيا، ارميا، حزقيال، هوشع، يوئيل، عاموس، عو

چیستی مسيحيت

مسيحيت چيست؟

مسيحيت اصيل و دين حضرت عيسي (ع ) ديني توحيدي است و از شرك و تثليث مبرا است. مسيحيت به جاي مانده - چه قبل از اسلام و چه پس از آن - آلوده به انديشه تثليث بوده است. مسيحيت از يك سو خداوند را واحد مي داند و از سوي ديگر براي ذات او سه اقنوم (جلوه وجود) قائل است: 1- خداي پدر، كه خالق جهان است. 2- خداي پسر، كه همان مسيح است. 3- خداي روح القدس، كه خداي فعال است و در دل هاي بندگان حيات مي دمد. مسيحيت پس از اسلام سعي كرده است خود را از شرك و تثليث پاك و پيراسته معرفي كند و براي سه گانگي - در عين يگانگي خدا - توجيهاتي بياورد. اما اين توجيهات هرگز شرك را از عقايد آنان نزدوده است.

پولس در مسيحيت

در آيئن مسيحيت شخصي به اسم poles كيست؟

نگاهي به احوال و عقايد پولس رسول پولس يا بولوس از رسولان و مبلغان مسيحيت و بنيانگذار الهيات و خداشناسي اين آئين بود؛ برخلاف حواريون، پولس هرگز با عيسي ديدار نداشته است؛ با اين حال اين پولس بود كه مسيحيت را از يهوديت جدا ساخت، همچون ديني جداگانه. پولس در شهر طرسوس در كيليكا، در حدود سال دهم ميلادي، در خانواده اي فريسي زاده شد. وي پس از كارمندي روم نام يوناني پولس(كه به معني كوچك است) را به جاي نام عبري شائول برگزيد. پولس، زبان يوناني و رومي را آموخت و با نوشته هاي شناخته شده ادبيات باستاني يونان آشنا شد؛ وي حرفه چادردوزي را آموخته بود و چندين سفر نيز به اورشليم داشت.

مسلمانان و انجيل برنابا

مسلمانان معتقد هستند انجيل برنابا انجيل حقيقي است، انجيل برنابا اصلا در زمان محمد(ص) نوشته نشده بلكه در قرن شانزدهم نوشته شده؟

درباره انجيل برنابا بايد گفت:

ازدواج نكرد حضرت عيسي مسيح(ع)

شنيدم حضرت عيسي مسيح(ع) ازدواج نكرد چون جانشيني نداشته باشد؟

در رابطه با دليل ازدواج نكردن حضرت عيسي (ع) اقوال مختلفي بيان شده است كه از نظر مي گذرانيم : مرحوم فيض كاشاني در المحجة‌البيضاء پس از برشمردن فوايد ازدواج، يكي از آفات آن را نيز بازداشتن انسان از عبادت معرفي مي‎كنند؛ زيرا ممكن است ازدواج، باعث غفلت انسان شده و يا كسب و كار براي خانواده باعث جمع آوري مال و دنيا دوستي بشود، وي سپس مي‎گويد: پيامبر اسلام ـ صلّي الله عليه و آله ـ اين توانايي را داشتند كه هم ازدواج كنند و هم از عبادت الهي غافل نشوند و اين به خاطر علوّ درجه حضرت رسول ـ صلي الله عليه و آله ـ مي‎باشد و كسي هم قابل مقايسه با ايشان نيست؛ ولي حضرت عيسي ـ عليه السّلام ـ احتياط كردند و بر

نسبت حضرت عيسي(ع) با حضرت يحيي(ع)

حضرت عيسي با حضرت يحيي چه نسبتي داشته است؟

حضرت يحيي(ع) لقب:آن حضرت به تعميد دهنده معروف است. پدر: زكريا . مادر:عيشاع . تاريخ ولادت:۵۵۸۵ سال بعد از هبوط آدم. مدت عمر: ۳۰سال . بعثت: در فلسطين مبعوث شد. محل دفن: قبر آن حضرت در مسجد جامع اموي دمشق است. مختصري از زند گينامه:سالها از عمر حضرت زكريا گذشته بود كه خداوند به او فرزندي بنام يحيي عنايت كرد. اين فرزند به درجه نبوت رسيد و همه مسايل و مباحث تورات را مورد دقت قرارداد ودر بين مردم شهرت پيدا كرد. روزي به حضرت يحيي خبر رسيد :هرود عاشق دختر برادر خود بنام هروديا شده است و قصد ازدواج با او را دارد . آن حضرت با اين ازدواج غير قانوني مخالفت كرد. خبر مخالفت يحيي به هرود رسيد.

پولس

پولس در مسیحیت از چه جایگاهی برخوردار است؟

تاریخ مسیحیت را بدون پولس نمی‌توان فهمید. او بی‌تردید شخصیت دوم دنیای مسیحی است. شناختن پولس، شناخت مرحله‌ای مهم و حیاتی از تاریخ مسیحیت است؛ زیرا باید او را نخستین و بزرگ‌ترین الاهیدان مسیحی به شمار آورد؛‌كسی كه الاهیات مسیحی را‌ آغاز كرد. تأثیر انكارناپذیر پولس تا حدی است كه می‌توان ادعا كرد مسیحیت بر اثر تلاش و اصرار او به صورت یك آیین كاملاً متمایز از یهودیت درآمد. بدون پولس مسیحیت وضعیت كنونی را نداشت و شاید هنوز، مثل سالیان نخست مسیحیت، مسيحيان همچون مسيح، يكتاپرست و پيرو شريعت بودند.

پولس و تحریفات او

پولس كه شخص دوم مقدس براي مسيحيان است باعث شد كه مسيح را خدا دانستند و به آسمون برد، ختنه نكردن، گوشت خوك خوردن، سه خدايي و بسياري از مسائل را به وجود آورد. او در تاريخ مسيحيت يك نفوذي يهودي است؟

پولس كه شخص دوم مقدس براي مسيحيان است باعث شد كه مسيح را خدا دانستند وبه آسمون برد ختنه نكردن گوشت خوك خوردن سه خدايي وبسياري از مسائل را به وجود آورد. اودرتاريخ مسيحيت يك نفوذي يهودي است. چون بسيار مشكوك وباورنكردني است واز طرفي يهود نفوذي كم نداشته است ودرطول تاريخ نفوذي هاي بسياري داشته است. لطفا نظر پژوهشگران وصاحب نظران را در اين زمينه بفرماييد.
نگاهي به احوال و عقايد پولس رسول

انجيل كتاب آسماني

كتابهاي آسماني كدامند؟ آيا انجيل كتاب آسماني است؟ چرا؟

خداوند متعال پيامبران خود را همراه با كتاب آسماني و قوانين بر مردم نازل كرد تا مردم را به راه و رسم زندگي درست كه تأمين كننده سعادت ابدي آنهاست آشنا كنند و آنها را تعليم و تربيت و تزكيه نمايند و از كج روي و انحراف و متابعت هوي نفس و شيطان باز دارند، چون اعمال انسان اگر صالح نباشد مرتع شيطان خواهد بود و گرنه در جايي كه براي حضور شيطان زمينه اي نباشد، شيطان هرگز در آن راه نخواهد يافت. انبياء با تعليم و تربيت و تزكيه، اين راه را بر شيطان مي بندند، ابزار انبيا براي برچيدن مراتع شيطان و راههاي نفوذ او كتاب آنهاست كه از سوي خداوند براي انسان به ارمغان آورده اند.[1]